Zatrzymani w związku z zarzutami udziału w grupie przestępczej i oszustwami internetowymi na wielką skalę

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi, funkcjonariusze Policji zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 26 do 57 lat i 22 – letnią kobietę, którzy usłyszeli zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej
i wyłudzeniami kredytów na dokonywane drogą internetową zakupy telefonów komórkowych oraz pożyczek gotówkowych. Aktualnie ustalona wysokość wyłudzeń to blisko 1 mln 100  tys. złotych. Może ona ulec zwiększeniu. Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności w wymiarze do lat 15. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskami o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. 

Zarzuty i zatrzymania w tej sprawie to efekt ustaleń poczynionych w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową oraz funkcjonariuszy KGP i KWP
w Łodzi. Z zebranych dowodów wynika, że założycielem grupy przestępczej, kierującym następnie jej działaniami był 39 – latek. Grupa działała co najmniej od kwietnia 2019 roku, a poszczególni jej członkowie realizowali przypisane im zadania. W procederze wykorzystywane były bezprawnie pozyskiwane dane osobowe.  Na wstępie podejrzani ustalali w Biurze Informacji Kredytowej, czy poszczególne osoby, których dane chcą wykorzystać nie posiadają zadłużenia, które uniemożliwi uzyskanie pożyczki bądź kredytu. Następnie, na ich dane zakładali rachunki bankowe – szacuje się, że w tym zakresie doszło do zawarcia nie mniej niż 140 umów.

W ponad 30 firmach pożyczkowych składane były następnie wnioski o pożyczki gotówkowe. Ponadto, dane wykorzystywane były do założenia kilkudziesięciu profili na jednym z portali aukcyjnych. Przy ich wykorzystywaniu dokonywano zakupu towarów, zwłaszcza telefonów komórkowych w systemie sprzedaży ratalnej. Realizowano także zakupy ratalne, bezpośrednio w placówkach oferujących możliwość sfinalizowania transakcji drogą internetową. Płatności za nabyte w systemie ratalnym artykuły,  przelewane były przez placówki kredytujące na rzecz sprzedawców.  Do członków grupy przestępczej trafiały natomiast zakupione na raty przedmioty. Dostawy odbierali poza miejscem swojego zamieszkania posługując się przy tym podrobionymi dokumentami tożsamości. Wypłacali także pieniądze przelane na zakładane konta z tytułu udzielonych pożyczek gotówkowych. Kwota wyłudzeń dokonywanych w oparciu o dane poszczególnych osób oscylowała w granicach 15 – 35 tys złotych. W procederze wykorzystywali   telefony zarejestrowane na dane osób trzecich.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że kwota wyłudzonych pożyczek gotówkowych wynosi co najmniej 447 tys złotych. Na pozostałą część wyłudzeń składają się kredyty udzielone na zakup artykułów nabywanych za pośrednictwem internetu.

Trwa postępowanie w tej sprawie. Podczas czynności realizowanych równolegle z zatrzymaniami podejrzanych, zabezpieczono szereg dowodów rzeczowych, które będą przedmiotem wnikliwej analizy. Nie jest wykluczone, że kwota wyłudzeń była znacznie wyższa.

Co do podejrzanych prokurator wystąpił do sądu z wnioskami o ich tymczasowe aresztowanie. Będą one rozpoznawane dzisiaj.