48 – latek aresztowany w związku z napadem rabunkowym na lombard

Na wniosek Prokuratury Rejonowej Łódź – Górna sąd zastosował na okres 3 miesięcy tymczasowe aresztowanie wobec 48 – latka, który usłyszał zarzuty dotyczące popełnienia w warunkach recydywy rozboju z broni palnej. Podejrzanym w tej sprawie jest także 31 – letni właściciel innego lombardu, który nabył od 43 – latka zrabowaną przez niego biżuterię.

Do zdarzenia doszło 29 stycznia 2021 roku br. po godzinie 17. Jak wynika z dokonanych ustaleń, do lombardu wszedł wysoki mężczyzna ubrany w granatową kurtkę. Na głowie miał kaptur, a na twarzy ciemną maseczkę. Poprosił siedzącą za ladą kobietę o pokazanie mu przeznaczonych do sprzedaży pierścionków. Ta przyniosła dwie palety z biżuterią. Wówczas napastnik wyciągnął z kieszeni kurtki broń, którą przystawił pokrzywdzonej w okolicę brzucha i grożąc jej pozbawieniem życia zażądał spakowania biżuterii do torby, którą podał. Ostatecznie jednak chwycił palety z biżuterią i wybiegł z lombardu. Kobieta wcisnęła przycisk napadowy i powiadomiła właściciela. Niebawem w miejscu zdarzenia pojawili się pracownicy ochrony i policja.

Jak ustalono, kobieta obecna w lombardzie podczas napadu nie znała napastnika, z jej relacji wynikało jednak że to była już jego kolejna wizyta. Między innymi przyszedł w przeddzień twierdząc, że chce kupić pierścionek dla żony. Oglądał wówczas biżuterię.

Podjęto szeroko zakrojone czynności mające na celu ustalenie sprawcy napadu. Efektem działań jest zatrzymanie 48 – latka, któremu następnie prokurator przedstawił zarzuty dotyczące rozboju z użyciem broni palnej. Podczas przeszukania zabezpieczono broń wykorzystaną podczas napadu – będzie ona badana przez biegłych.

Podejrzany wcześniej był już kilkukrotnie karany, działał w warunkach recydywy. Grozi mu kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 15.

Doszło do odzyskania skradzionej biżuterii. W jej posiadaniu był 31 – letni właściciel innego lombardu, który nabył ją od 48 – latka. Usłyszał zarzut paserstwa, który to czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 5. Mężczyzna został poddany policyjnemu dozorowi. Zastosowano wobec niego także poręczenie majątkowe.