Lekarz jednej z łódzkich placówek medycznych podejrzany o poświadczanie nieprawdy i łapownictwo

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji zatrzymali 54 – letniego lekarza rodzinnego, zatrudnionego w jednej z łódzkich placówek medycznych, a ponadto pełniącego funkcje lekarza sądowego. Po doprowadzeniu do prokuratury usłyszał on zarzuty, dotyczące popełnienia łącznie 34 przestępstw w tym poświadczenia nieprawdy, przyjmowania korzyści majątkowych oraz pomocnictwa do oszustwa. Grozi mu kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 10.

Jak wynika z dokonanych ustaleń, podejrzany poświadczał nieprawdę w sporządzanej przez siebie dokumentacji, w której bez przeprowadzenia badania pacjentów lub wskazując niewystępujące w rzeczywistości jednostki chorobowe, stwierdzał rzekomą niezdolność do pracy bądź niemożność stawiennictwa w sądzie.
W części tego typu sytuacji otrzymywał korzyści majątkowe w postaci pieniędzy, czy kosmetyków. Zarzuty dotyczą zdarzeń do których doszło w 2019 roku. Prawdopodobne jest ich poszerzenie. Policjanci przeszukali miejsce zamieszkania podejrzanego oraz przychodnię w której pracował, zabezpieczając niezbędną do wyjaśnienia sprawy dokumentację.

Podczas przesłuchania w prokuraturze 54 – latek przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe
w kwocie 25 000 złotych, zawieszenie w wykonywaniu zawodu lekarza, w tym lekarza sądowego oraz zakaz opuszczania kraju.