25 osób oskarżonych w związku z handlem wyrobami akcyzowymi

Prokuratura Okręgowa w Łodzi skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 25 osobom, zarzucając im przestępstwa polegające na narażeniu na uszczuplenia podatkowe w związku z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi, papierosami i spirytusem. Wśród oskarżonych jest 11 kobiet w wieku od 42 do 70 lat i 14 mężczyzn w wieku od 36 do 65 lat. Efektem ich działań mogły być straty Skarbu Państwa sięgające blisko 6 mln złotych. Grożą im kary pozbawienia wolności w wymiarze do lat 5 lub do lat 7 i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz surowe grzywny.

Jak wynika z dokonanych ustaleń, oskarżeni nabywali, a następnie sprzedawali innym osobom wyroby akcyzowe w postaci tytoniu, papierosów i spirytusu. Nielegalne towary zamawiane były telefonicznie, w konkretnych ilościach u 44 – letniego mieszkańca Łodzi. W rozmowach najczęściej nie wskazywano, iż przedmiotem zamówienia jest tytoń, spirytus lub papierosy lecz posługiwano się określeniami zwyczajowo przyjętymi w środowisku, celem zakamuflowania rzeczywistego charakteru prowadzonych rozmów. Tytoń zamawiany był najczęściej w workach o wadze 15 kg. Spirytus natomiast konfekcjonowano w plastikowych butelkach o pojemności litra i pakowano w kartony po 24 butelki.

W toku postępowania wszystkie osoby usłyszały zarzuty związane z narażeniem Skarbu Państwa na uszczuplenia podatkowe przy sprzedaży wyrobów akcyzowych. Zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze takie jak zakazy opuszczenia kraju, poręczenia majątkowe i policyjne dozory. Na mieniu oskarżonych dokonano zabezpieczeń majątkowych na poczet grożących im kar i środków karnych.

Wśród oskarżonych jest m.in. 48 – latka, która nabyła od 44 – latka, a następnie sprzedała blisko 2500 litrów spirytusu, 1914 kg tytoniu i ponad 170 000 sztuk papierosów.  Wszystko wskazuje na to, że kobieta naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia należności podatkowej w kwocie ponad 1,7 mln złotych.

Materiały przeciwko 44 – latkowi wyłączono do odrębnego postępowania. Mężczyzna ukrywa się. Jest poszukiwany listem gończym.