Akt oskarżenia w związku z zabójstwem 60 – letniego mężczyzny

Prokuratura Rejonowa w Zgierzu skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko 36 – letniemu mężczyźnie, oskarżając go o zabójstwo 60 – latka. Grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Aktem oskarżenia objęty został także 47 – latek, który usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy. W jego przypadku można mówić o zagrożeniu karą pozbawienia wolności sięgającą 3 lat.

Jak wynika z dokonanych ustaleń, do zdarzenia doszło w dniu 11 lutego 2019 roku w Strykowie. 60 – letni mieszkaniec Zgierza około godziny 15 udał się do swojego znajomego, gdzie wraz z nim oraz dwoma mężczyznami w wieku 36 i 47 lat, spożywał alkohol. W pewnym momencie pomiędzy 60 – latkiem, a 36 – latkiem doszło do awantury, w trakcie której młodszy mężczyzna przystawił pokrzywdzonemu duży nóż do szyi i groził mu. 60 – latek zaczął go przepraszać. Wtedy napastnik uderzył pokrzywdzonego pięścią w nos, a gdy ten się przewrócił zaczął go kopać nogami po klatce piersiowej i twarzy. Następnie, 36 – latek i 47 – latek opuścili mieszkanie.

Po kilku godzinach do lokalu przyszedł znajomy 60 – latka, który zawiadomił służby ratunkowe. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz, stwierdził zgon mężczyzny.

Wyniki przeprowadzonej sądowo – lekarskiej wykazały bardzo rozległe obrażenia głowy. Z opinii biegłego wynika, iż pokrzywdzony zmarł na skutek pourazowego uszkodzenia mózgu z następowym obrzękiem.

36 – latek usłyszał zarzut zabójstwa. Jego starszemu koledze zarzucono czyn związany z nieudzieleniem pomocy 60 – latkowi.

Podczas przesłuchania mężczyźni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. W toku postępowania 36 – latek został poddany badaniu sądowo – psychiatrycznemu. Zgodnie z opinią biegłych w chwili popełniania zarzucanego mu czynu był poczytalny.