Kierownik Oddziału Cudzoziemców w UW w Łodzi oraz menagerka jednej z prywatnych firm zatrzymane w związku z zarzutami korupcyjnymi

Na polecenie Prokuratury Rejonowej Łódź—Śródmieście funkcjonariusze CBA zatrzymali 46-letnią kierownik Oddziału Cudzoziemców Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi oraz 38-letnią menagerkę jednej z największej agencji pracy w Polsce. W Prokuraturze trwają przesłuchania zatrzymanych kobiet, pod zarzutami łapownictwa. Dotyczą one kwoty ponad 82 tys. zł i okresu sierpień 2016 – wrzesień 2019. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 8.

Do zakresu zadań zatrzymanej kierownik Oddziału Cudzoziemców należało załatwianie spraw związanych z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców. Urząd Wojewódzki w Łodzi rozpoznaje bardzo dużą ilość wniosków z tym związanych. Jak wynika z dokonanych w sprawie ustaleń, jedna z ważniejszych agencji pracy mogła liczyć na przychylność urzędniczki i przyśpieszenie procedur związanych ze składanymi wnioskami. Pełnomocnikiem cudzoziemców, w głównej mierze obywateli Ukrainy, który ubiegali się o legalizację pobytu i pracy była 38-letnia menager tej spółki. To ona de facto odpowiedzialna była za załatwianie spraw urzędowych. Zebrane w sprawie dowody wskazują, że w zamian za przychylność, w okresie od sierpnia 2016 roku do września 2019 roku, podejrzana urzędniczka przyjęła w zakamuflowanej postaci korzyść majątkową w kwocie ponad 82 tys. zł. Jak bowiem ustalono, wraz z mężem była właścicielką mieszkania, które wynajęła agencji reprezentowanej przez zatrzymaną menagerkę, z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych przebywających na terenie polski cudzoziemców. Przyjęto, że korzyść majątkową stanowi suma dochodów osiągniętych z tytułu wynajmu lokalu. Wcześniej w sprawie tej zarzuty usłyszała była już kierownik Oddziału Cudzoziemców Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Dotyczą one powoływania się na wpływy w urzędzie, w którym w minionym okresie pracowała.