Zarzuty związane z transportem przez terytorium Polski substancji psychotropowej GBL (kropelek gwałtu)

Prokuratura Okręgowa w Łodzi w śledztwie prowadzonym wraz z Centralnym Biurem Śledczym Policji przedstawiła czterem mężczyznom zarzuty związane z przewozem przez Polskę GBL – uznawanego za substancję psychotropową. Działania podjęte przez CBŚP oraz KAS doprowadziły do przejęcia 1,2 tony GBL tj. prawie 2,5 mln działek. Szacuje się, że podejrzani mogli zorganizować przewóz przez terytorium Polski aż 335 ton tej substancji, wartej ponad 21 mln euro. Podejrzani to mężczyźni w wieku od 27 do 43 lat. Dwaj z nich są obywatelami Holandii. Grożą im kary pozbawienia wolności w wymiarze do lat 15.

GBL może mieć przeznaczenie przemysłowe, z reguły jednak wykorzystywany jest jako środek odurzający. Potocznie zwany jest „kropelkami gwałtu” i służy do produkcji tzw. tabletek gwałtu. W Polsce uznawany jest za zakazaną substancję psychotropową. Ma on działanie wywołujące stany śpiączkowe, a nawet utratę świadomości. Jego przewóz przez terytorium Polski wymaga zgody Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Do niedawna nie był on zabroniony na terenie Litwy jak i w krajach, do których był wysyłany. Transporty nadawane z Litwy trafiać miały przez Polskę do krajów Europy Zachodniej i Południowej oraz Wielkiej Brytanii. Do przewozu przez terytorium Polski wykorzystywano różne firmy kurierskie. Łączna liczba zrealizowanych przesyłek przekracza 13 tys. Szacuje się, że przez terytorium Polski mogło zostać przetransportowane 335 ton GBL o wartości ponad 21 mln euro. Na poszczególne przewozy nie uzyskiwano wymaganej zgody Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W sprawie zatrzymanych zostało dwóch obywateli Polski w wieku 27 i 32 lat. Starszy z nich prowadził na Litwie firmę realizującą wysyłki GBL do innych krajów. Zarzuty, które usłyszał związane są z przewozami przez obszar Polski blisko 80 kg GBL. Młodszy z podejrzanych zamawiał natomiast dostawy GBL na Słowację, skąd je odbierał, przewożąc następnie do Polski. Przedstawione mu zarzuty łączą się z czterokrotnym zleceniem przewozu GBL w łącznej ilości przekraczającej dwa kilogramy. Największą liczbę zarzutów usłyszeli natomiast obywatele Holandii w wieku 37 i 43 lat, prowadzący na Litwie firmę zajmującą się przesyłaniem na ogromną skalę GBL do różnych krajów Europy.

Ci podejrzani dobrowolnie zgłosili się do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie każdemu z nich zarzucono popełnienie 7 przestępstw.

Nadawane na Litwie przesyłki, firmy kurierskie przywoziły do Polski, skąd następnie transportowały je do krajów docelowych.

W odniesieniu do trzech podejrzanych przyjęto, że z działalności przestępczej uczynili stałe źródło dochodów.

Trwa postępowanie dowodowe w tej sprawie. Nie można wykluczyć kolejnych zarzutów.