38 – latek oskarżony o spowodowanie w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku

Prokuratura Rejonowa w Zgierzu skierowała do miejscowego sądu akt oskarżenia przeciwko 38 – letniemu mężczyźnie któremu zarzuciła spowodowanie w dniu 4 lutego br. wypadku drogowego, w wyniku którego śmierć poniosło  dwóch mężczyzn, a trzech innych, w tym brat kierującego, doznało poważnych obrażeń ciała. Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 12.

Do zdarzenia doszło około godziny 13 w Orzechówku, gmina Stryków. Jak wynika z dokonanych ustaleń znajdujący się w stanie nietrzeźwości, 38 – latek jadący pojazdem marki Opel z Łodzi w stronę Strykowa nie zachował szczególnej ostrożności, nie obserwował należycie sytuacji na drodze i przystąpił do wyprzedzania jadącego przed nim samochodu marki Kia, mimo tego, że na przeciwległym pasie, w niewielkiej odległości znajdował się jadący w przeciwnym kierunku Mercedes Sprinter. Doszło do zderzenia Opla i Mercedesa. W następstwie wypadku śmierć poniosło dwóch pasażerów Opla, a poważnych obrażeń ciała doznali dwaj pozostali pasażerowie tego samochodu, w tym brat kierującego. Obrażenia stwierdzono także u kierującego Mercedesem. Stężenie alkoholu w organizmie 38 – latka przekraczało 1 promil.

W sprawie powołani zostali biegli, którzy ocenili że wszystkie trzy samochody biorące udział w zdarzeniu były sprawne techniczne, a bezpośrednią przyczyną wypadku było zachowanie 38 – latka, który nie zachował należytej ostrożności podczas manewru wyprzedzania.

Kierujący Oplem został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany. Podczas przesłuchania w śledztwie przyznał się do zarzutu spowodowania wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości i złożył wyjaśnienia w których podał, że w godzinach przedpołudniowych spożywał alkohol wraz z bratem i jego kolegą, a mimo to zdecydował się wyjechać z Łodzi w sprawach służbowych. Po drodze zabrał jeszcze innego członka rodziny. Potwierdził, że mimo złych warunków drogowych jechał szybko – wyprzedzając inne samochody.