Wnioski o aresztowanie dwóch bezdomnych mężczyzn podejrzanych o współudział w internetowych oszustwach na wielką skalę

W śledztwie prowadzonym przez poleską prokuraturę i policjantów Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi zatrzymani zostali dwaj bezdomni mężczyźni w wieku 52 i 59 lat. Prokurator przedstawił im zarzuty związane z udziałem w przestępstwie oszustwa na szkodę co najmniej 700 osób i kwotę blisko 500 tys złotych. Szacuje się, że liczba pokrzywdzonych może być większa i przekroczyć nawet 1000. Oszustwa dokonywane były przy wykorzystaniu działalności prowadzonej jako sklep internetowy. Jak się okazało był on zarejestrowany pod adresem schroniska dla bezdomnych. Dzięki współpracy z bankami i Krajowym Integratorem Płatności Tpay udało się odzyskać i zabezpieczyć do dyspozycji prokuratury środki finansowe na rachunkach, wpłacone przez poszczególnych oszukanych w kwocie około 750 tys złotych. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 10.

Jak wynika z dokonanych ustaleń, w dniu 11 marca 2019 roku policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi uzyskali informacje o tym, że jeden ze sklepów internetowych oferujących do sprzedaży sprzęt elektroniczny, mimo dokonanych płatności nie realizuje zamówień. Niezwłocznie przystąpiono do działań. Jak ustalono, sklep internetowy prowadzony był w ramach działalności zarejestrowanej na dane bezdomnego mężczyzny, pod adresem schroniska w którym przebywa. Sprzedaż internetową sklep rozpoczął z początkiem 2019 roku. Początkowo oferowany był do sprzedaży drobny, stosunkowo niedrogi sprzęt elektroniczny. Zamówienia były realizowane, a sprzedawca zyskał pozytywne opinie klientów w Internecie. Wszystko wskazuje na to, że był to element zamierzonego działania, mający na celu uwiarygodnienie prowadzonej działalności i wprowadzenie przyszłych ofiar w błąd. Oszukańcze zamiary ujawniły się dopiero 8 marca,  kiedy to zaczęto wystawiać drogie przedmioty po wyjątkowo korzystnych cenach. Chętnych nie brakowało. Płatności realizowane były przelewami na podane rachunki bankowe, bądź też za pośrednictwem Krajowego Integratora Płatności Tpay. Złożone zamówienia nie były realizowane. Dzięki działaniom policji i prokuratury podjętym we współpracy z bankami i Tpay udało się odzyskać i zabezpieczyć środki w kwocie około 750 tys złotych.

Przedwczoraj zatrzymany został 52 – latek na którego zarejestrowana była działalność gospodarcza, a następnie znany mu ze schroniska 59 – latek. Obydwaj usłyszeli zarzuty, dotyczące udziału w oszustwie. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o ich aresztowanie. Trwają czynności mające na celu ustalenie zakresu procederu, powiązanych z nim osób, liczby pokrzywdzonych i wysokości wyłudzonych środków. Szacuje się, że liczba pokrzywdzonych może przekraczać 1000.