Postępowanie w sprawie znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem

Dzisiaj Prokuratura Rejonowa Łódź – Widzew podjęła decyzję o wszczęciu dochodzenia w sprawie znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem Podstawą było zawiadomienie o przestępstwie złożone dzisiaj przez Straż Miejską. Odebrane właścicielowi zwierzę było skrajnie wygłodzone, zaniedbane, niezdolne do samodzielnego poruszania się.

Jak wynika z treści zawiadomienia, strażnicy sekcji Animal Patrol Straży Miejskiej w dniu 9 marca 2019 roku, około godziny 16 przeprowadzili kontrolę w jednym z mieszkań na terenie osiedla Widzew Wschód. Zastano tam 27 – letnią kobietę oraz sukę w typie rasy amstaff w wieku około 12 lat w stanie skrajnego zaniedbania. Zwierzę było drastycznie wychudzone i niezdolne do poruszania się o własnych siłach, z widocznymi nienaturalnym zniekształconym urazem łapy, mogącym sugerować nieleczony uraz. Stwierdzono brak pokarmu i dostępu do wody. W trakcie kontroli pies był przetrzymywany w wannie. Zdecydowano o natychmiastowym odbiorze młodej kobiecie zwierzęcia.

Z relacji 27 – latki wynikało, że pies znajduje się pod jej opieką od listopada 2018 roku, jest własnością matki, która od dłuższego czasu przebywa poza granicami kraju. Po odebraniu zwierzę zostało przewiezione do kliniki weterynaryjnej. Zdaniem lekarza weterynarii zaniedbania mają charakter długotrwały.

Prokurator niezwłocznie podjął decyzję o konieczności wszczęcia postępowania, zlecając realizację szeregu czynności. Jako podstawę jego wszczęcia przyjęto znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem co jest zagrożone karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 5.  Sąd zobowiązany jest także do orzeczenia zakazu posiadania zwierząt i nawiązki na cele związane z ochroną zwierząt w kwocie od tysiąca do 100 tys złotych.