Postępowanie w związku z pogryzieniem przez psy biegającego po parku mężczyzny

Prokuratura Rejonowa Łódź – Bałuty nadzoruje postępowanie wszczęte w związku ze zdarzeniem, do którego doszło w minioną niedzielę w Lesie Łagiewnickim. Biegający tamtędy mężczyzna został dotkliwie pogryziony przez trzy psy. Dochodzenie dotyczy narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 3. Można także mówić o nieumyślnym spowodowaniu, przez osoby zobowiązane do opieki nad zwierzętami,
u pokrzywdzonego obrażeń ciała. Trwają ustalenia co do ich charakteru
i stopnia.

Jak wynika z dokonanych ustaleń, pokrzywdzony wcześniej niejednokrotnie
w godzinach porannych rekreacyjnie biegał po Lesie Łagiewnickim. W minioną niedzielę przed godziną 7 w gwałtowny sposób zaatakowany został przez trzy psy, których wcześniej tam nie widział. Zwierzęta były bardzo agresywne
i spowodowały u pokrzywdzonego rany kąsane rąk i nóg. Pomocy mężczyźnie udzielali pracownicy pobliskiego hotelu, którzy wcześniej także nie widzieli w tamtej okolicy agresywnych zwierząt. W związku z obrażeniami ciała pokrzywdzony trafił do jednego z łódzkich szpitali, gdzie w dalszym ciągu przebywa.

Podjęte zostały działania w kierunku zabezpieczenia dokumentacji medycznej. Planujemy powołać biegłego, który pomoże dokonać oceny stopnia doznanych obrażeń, co będzie miało wpływ na kwalifikację. Planowane jest przesłuchanie pokrzywdzonego, świadków zdarzenia – osób które udzielały pomocy. Podstawowe znaczenie będzie miało natomiast ustalenie właścicieli psów, bądź osób odpowiedzialnych za opiekę nad nimi. Niewątpliwie powinna ona być tak sprawowana by zwierzęta nie zagrażały życiu i zdrowiu innych osób. Niedociągnięcia w tym zakresie skutkować mogą przedstawieniem zarzutów.

Być może są osoby, do których nie udało nam się jeszcze dotrzeć, a które widziały biegające w pobliżu miejsca zdarzenia psy lub były świadkami pogryzienia. Bardzo prosimy o kontakt z Prokuraturą Rejonową Łódź – Bałuty albo policją.