Akt oskarżenia w sprawie nielegalnego podsłuchu

Prokuratura Rejonowa w Zgierzu oskarżyła 36 – letniego mężczyznę – pracownika Urzędu Miasta w Aleksandrowie Łódzkim o przestępstwo polegające na założeniu w budynku biura poselskiego Platformy Obywatelskiej urządzenia podsłuchowo – wizualnego i posługiwania się nim w celu uzyskania informacji. Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 2.

Akt oskarżenia w tej sprawie to efekt ustaleń poczynionych w związku ze zgłoszeniem, które wpłynęło do KP w Aleksandrowie Łódzkim, że w pomieszczeniach biura poselskiego Platformy Obywatelskiej w Aleksandrowie Łódzkim ujawniono urządzenie podsłuchowe, które może rejestrować dźwięk i obraz. Znalazła je jedna z uczestniczek odbywającego się w tym dniu spotkania w pomieszczeniu konferencyjnym.

Jak ustalono, urządzenie podsłuchowe współpracowało z czeską kartą SIM i działało od 15 stycznia do 26 marca 2018 roku, wykonując połączenia z numerem zarejestrowanym na Urząd Miasta w Aleksandrowie Łódzkim. Pozwoliło to na ustalenie użytkownika telefonu, a następnie przedstawienie mu zarzutów.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego 36 – latek przyznał się do zarzutu i odmówił złożenia wyjaśnień.

Przeprowadzone badania DNA doprowadziły do ustalenia, że pobrane z urządzenia podsłuchowego próbki wykazują obecność materiału genetycznego zgodnego z profilem DNA podejrzanego.