Zatrzymanie 39 – letniego obywatela Gruzji podejrzanego o zabójstwo

 W dniu 1 listopada br. w Kijowie zatrzymany został 39 – letni obywatel Gruzji podejrzany o zbrodnię zabójstwa na tle seksualnym 28 – letniej mieszkanki Łodzi.  W dniu 3 listopada br. sąd na Ukrainie aresztował go na okres 40 dni. Trwa procedura związana z wnioskiem o ekstradycję. Podejrzanemu grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. 

Zatrzymanie to efekt współpracy funkcjonariuszy policji z Ukrainy, Polski i Gruzji. 39 – latek poszukiwany był w związku z zarzutami zbrodni zabójstwa na tle seksualnym. Postanowienie o poszukiwaniu go listem gończym wydała Prokuratura Rejonowa Łódź – Polesie, prowadząca śledztwo w tej sprawie. Wdrożono poszukiwania międzynarodowe. Po zatrzymaniu sąd na Ukrainie aresztował podejrzanego na okres 40 dni. Trwa procedura związana z wnioskiem o ekstradycję. Po uzyskaniu zgody ukraińskiego sądu na wydanie, mężczyzna zostanie przetransportowany do Polski i osadzony w areszcie, przesłucha go prokurator. Przed wdrożeniem poszukiwań, na wniosek prokuratury poleskiej, Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieście w Łodzi wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na okres 30 dni. Ten termin zacznie obowiązywać po przekroczeniu polskiej granicy.

Wcześniej zarzuty w tej sprawie usłyszały trzy osoby. Wszystkie one zostały aresztowane. To 44 – letnia obywatelka Białorusi, podejrzana o niezawiadomienie o zabójstwie i składanie fałszywych zeznań, 41 – letni obywatel Gruzji, który usłyszał zarzuty składania fałszywych zeznań, a nadto 38 – letni obywatel Gruzji podejrzany nie tylko o składanie o fałszywych zeznań i niezawiadomienie o zabójstwie, ale także o poplecznictwo, a więc o podejmowanie działań mających na celu uniknięcie przez sprawcę zabójstwa odpowiedzialności karnej, polegających m.in. na zacieraniu śladów.